Podnikatelé s EET nemají jasno, kdy hlásit přerušení provozu

Musím kvůli nemoci nebo dovolené hlásit finanční správě zavření obchodu? Podobné dotazy míří často v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb na finanční správu. Podnikatelé nemají jasno, kdy je hlášení povinné. Za porušení povinnosti přitom hrozí pokuta až půl milionu korun. Finanční správa podnikatele uklidňuje – povinnost se týká jen dlouhodobého přerušení činnosti.

„Oznámení se týká skutečně pouze dlouhodobého a mimořádného přerušení činnosti poplatníka, například při rekonstrukci provozovny,“ uvedla mluvčí generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Krátkodobé dovolené či nemoc tak podle ní podnikatelé hlásit nemusí.

Pokud by se přestupek stal, o způsobu potrestání by rozhodl správce daně. „Lze očekávat, že v prvním případě by neoznámení přerušení činnosti bylo považováno za bagatelní přestupek s minimálním sankčním dopadem. Pokud by podnikatel zcela úmyslně, třeba i po předchozím upozornění správce daně, bojkotoval nahlášení provozovny nebo změny jejího stavu, lze samozřejmě očekávat důraznější sankci,“ dodala Petlachová. Pokuty v maximální výši by prý byly naprosto výjimečné.

Onemocněla prodavačka. Co mám dělat?

Některé podnikatele však předpis zmátl, a tak se na diskusních fórech nebo sociálních sítích objevuje toto téma stále častěji. „Onemocněla mi prodavačka a musíme zavřít prodejnu z důvodu nemoci. Mám někde toto nahlásit kvůli EET?“ ptá se na sociální síti uživatelka. „Nikde jsem se nedočetl, na jak dlouho musí být činnost přerušena, aby se to muselo oznámit,“ reaguje na dotaz další uživatel.

A se stejnými otázkami se obrací i na příslušné úřady. „Dotazy tohoto typu evidujeme, a to v počtu několika případů za měsíc,“ sdělila mluvčí finanční správy Jihočeského kraje Jana Králová. Podobně jsou na tom i v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji.

Například úředníci v Olomouckém kraji se setkali s dotazem, zda musí ohlašovat přerušení činnosti školní bufet, který bude mít o letních prázdninách zavřeno. Podle mluvčí krajského finančního úřadu Zuzany Žabčíkové to v tomto případě není potřeba. „Konkrétně u provozovatele školního bufetu nebude nutné oznamovat přerušení činnosti v období letních prázdnin, jelikož na portále je možnost uvést jako nepovinný údaj název provozovny, ze kterého bude přímo vyplývat, že se jedná o provozovnu, která je aktivní pouze v průběhu školního roku,“ vysvětlila Žabčíková.

Změna stavu provozovny se dá nahlásit pouze přes Daňový portál – aplikaci EET, kde poplatník po přihlášení změní stav své provozovny z „aktivní“ na „přerušená“. Jiný způsob nahlášení, například dopisem, e-mailem nebo telefonem není podle zákona možný.


Článek je převzatý z české televize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *